29°C
istanbul HAVA DURUMU29°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN trabzonunider@gmail.com

Yazılar

Tüsed – Trabzonlu Üniversiteliler Derneği

TÜSED ve Memlekete Bir Kültür Köprüsü

- +

Trabzonlu Üniversiteler Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (TÜSED); İstanbul’da yüksek öğrenim gören Trabzonlu başarılı öğrencileri bir araya getiren, kendi aralarında yardımlaşmayı koordine eden ve çok kültürlü bir şehirde topluma uyum sağlamayı kolaylaştıran bir sosyal dayanışma derneğidir.  Trabzonlu iş adamları ve akademisyenlerden destek alınarak öğrenciler tarafından yürütülen TÜSED, aynı zamanda İstanbul’da memleket havasını hissetme olanağı sağlayan ortak bir kültürel platformdur.  Dolaylı da olsa bu kültürel platform, benim gibi uzun seneler önce memleketten ayrılmış olan ve bir ölçüte bağlarını koparan umursamazların özüne doğru dönmeleri için olumlu bir mahalle baskısı oluşturmaktadır.

 

Yıllar önce Trabzon’dan ayrılıp İTÜ’de Mühendislik eğitimine başladığımda, Esenler’de oturan,  kıymetli bir insan ve hem de arkadaşım olan rahmetli amcamda kalıyordum. Bu sayede hem aile içinde oluyor ve hem de memleket bağları güçlü kalıyordu. Kısa bir süre sonra amcam Trabzon’a dönünce bende Üniversiteye daha yakın bir semt olan Feriköy’e taşındım.  İşte bu tarihten sonra memleket bağları zayıflamaya başladı.  Kurtuluş ve diğer bazı semtlerde akrabalarım olmasına rağmen yeni bir çevrenin derinliklerine ulaştıkça geçmiş biraz tozlanmaya başlıyordu. Tabii o zaman bu tozlanmayı önleyecek TÜSED gibi bir derneğimiz yoktu ve Yüksel Yılmaz gibi Trabzonlu bir iş adamı ile de karşılaşmamıştık. Açıkçası biz de TÜSED’li öğrencilerin bu gün bir araya gelmeleri için gösterdikleri çapayı göstermiyorduk.  Bu belki 1980 öncesinin ve sıkıntılı bir dönemin sonucu idi. Belki de Üniversitedeki yoğun çalışma temposu sosyalleşmek için bir zaman bırakmıyordu. 

 

Lisans eğitimini tamamlayıp İTÜ’de Araştırma Görevlisi olduğumuz yıllarda bir kararsızlık dönemi ile karşı karşıya kaldık. Bu durum benim gibi bir çok arkadaşım için bir sürpriz oldu. Aslında biz mühendislikte lisans eğitimi bittiğinde her şeyin toz-pembe olacağını tahmin ediyorduk. Ama hayatın ve mücadelenin yeni başladığını öğrendik. Bu bocalama döneminde yolumuzu çizmek biraz zaman aldı. Sonunda bir kısım arkadaşlarla akademik hayat için yola devam dedik ve yol haritamızı bu yönde çizdik.  Herkes beğendiği bir alanı belirleyip o alandaki dünyanın en iyi üniversitelerinden birer tane seçerek yola koyulduk.  Bu memleketten biraz daha uzaklaşmak ve bağları iyice zayıflatmak demekti.  Bu kararı vermek biraz zor olmuştu. Ama bana göre bu hayatımızda verdiğimiz et etkili ve en doğru karar idi. 

 

Bath bir kaplıca şehridir. Özel bir mimariye sahip olan ve herkesin ziyaret etmek istediği güzel bir yerdir. The University of Bath, ikinci adresim ve yeni Üniversitem olmuştu.  Doktora eğitimine burada başladığımda artık olgun bir öğrenci idim. Belki de genç bir araştırmacı demek daha doğru olur. Orada kendimi tamamen farklı bir ortamda buldum. Dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin olduğu milletler arası bir ortam idi.  Ortama uyum sağlamakta hiç zorluk yaşamadım. Buradaki doktora eğitimi lisans eğitiminden çok farklı idi.  Kendi bilgini kullanmaya, ihtiyaca göre bilgiye ulaşmaya ve bilgileri birleştirerek bir çözüm üretmeye veya bir sistem tasarlamaya yönelikti.  Başarı sınavla değil, ürettiğiniz yeni bilginin düzeyi, tasarladığınız sistemin özgünlüğü, yazdığınız özgün makalelerin seviyesi ve bu konularda gösterdiğiniz performansla ölçülüyordu.

 

Bath’da tek işim doktora çalışması yapmak olduğu için, hem çalışmalarım iyi gidiyordu ve hem de boş zamanım oluyordu.  Dernekçilikle ilk kez burada karşılaştım.  Memleket rüzgarı estirmek ve Türkiye’yi tanıtmak için arkadaşlarımla Türk Öğrenciler Derneğini kurduk. Bu konuda TÜSED’li öğrenciler gibi başarılı değildik. Ama yine de evli arkadaşlarımız ve onların eşleri sayesinde başarılı etkinliklerde bulunduk. Diğer yandan Bath Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Derneğine katılarak etkin bir ortamın içine girdim. Bu dernek sayesinde Büyük Britanya’nın önemli bir bölümünü gezdik. Farklı ülkelerden gelen çok sayıda arkadaşla dostluklar kurduk ve farklı ülkelerin kültürlerini tanıdık.  Halbuki aynı üniversitede okuduğumuz halde bu arkadaşlarla birbirimizi tanımıyorduk.  Uluslararası Öğrenci Derneği sayesinde kültürel açıdan da çok şey kazanmıştık.  Ama memleket bağları iyice zayıflıyordu.

 

 Doktora çalışmalarımı tamamladıktan sonra yine kısa bir kararsızlık dönemine girdim.  Bath’da elde edilen başarıyı ve prestije kullanarak orada kalmak ve alıştığımız rahat hayata devam etmek mi? Yoksa İstanbul’a dönüp her şeye yeniden başlamak mı?  Birkaç nedenden dolayı ikinciyi seçerek biraz yorucu ama yine de başarılı olduğum ve hızlı yükseldiğim bir yola girmiş oldum. Akademik hayatta işler çok yoğundur. Fakat zaman acısından esnekliklere sahibizdir.  Buna rağmen çok uzun bir dönem,  iyice zayıflayan memleket bağlarını kuvvetlendirecek bir girişim olmadı.  

 

Profesör olduktan sonra, bir gün bir arkadaşımızın önerisi üzerine Çarşıbaşı Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin gecesine katıldık.  Çeyrek asır önce, belki de daha önce bağlarımızı kopardığımız arkadaşlarla karşılaştığımızda oluşan sıcak ve keyifli ortamı yaşamak ve yönetmek gerçekten çok zordu.  Bunun bir dernek sayesinde olduğunun farkında idim.  Daha sonra Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti, Karadenizli İş Adamları ve Bürokratlar Derneği ve TÜSED. Her biri ayrı bir değer ve Trabzon’a ayrı bir kültür köprüsü oluşturmaktadır.

 

Dernekçilik zaman ve maddi destek isteyen bir faaliyettir.  Ama biz akademisyenler işin kolayını bulduk. Yapamadığımız işleri öğrencilerimize aktarıyoruz. Çerçeveyi ve ana hatları çizerek onlara bırakıyoruz. Onlar içini dolduruyorlar ve desteğe ihtiyaçları olduklarında bize dönüyorlar.  Ama başarıda onlar her zaman ön planda oluyorlar. Üniversitede durum aynen böyledir. Eğitimin formatı değişti. Şimdiki öğrenciler sadece bilgiyle dolu değiller. Bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma, analitik düşünme, takım çalışması, tasarım, yazılı ve sözlü iletişim ve girişimcilik becerileri ile donatılmışlar. 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.